ورق شیروانی

ورق شیروانی

استحکام خانه ها از اولویت های ساخت و ساز به شمار میرود که بکار بردن برخی از تجهیزات می تواند به استحکام بیشتر کمک کند. سقف شیروانی می تواند گزینه ای مناسب برای این منظور باشد زیرا در مناطقی که بارندگی زیادی در طول سال رخ می دهد شیروانی می تواند در عدم آسیب رساندن به خانه کمک خیلی زیادی باشد. البته جنس و کیفیت ورق شیروانی می تواند تاثیر بیشتری را از خود نشون دهد.

ورق شیروانی چیست

قبل از هر اقدامی باید ورق شیروانی را شناخت تا بتوان بهترین مدل را برای سقف شیروانی انتخاب کرد. ورق شیروانی ورقی فلزی است که در طرح ذوزنقه و یا سفال برش می خورد و از آن برای سقف شیروانی استفاده می کنند. در واقع ورق شیروانی با فرم دهی ورق های گالوانیزه ساخته می شود و این فرم و شکل انواع مختلفی دارد.

در گذشته برای سقف شیروانی از سفال استفاده می شد که با طوفان و بادهای شدید کنده میشدند و یا اینکه شکسته می شدند که تعمیر آن ها خود مستلزم هزینه ای اضافه بود. اما امروزه با استفاده از ورق های شیروانی این مشکلات تا حد زیادی برطرف شده است. با توجه به فرم دهی ورق شیروانی می توان شکل مورد نظر را به راحتی روی سقف شیروانی پیاده کرد.

مزایای ورق شیروانی

قیمت ورق شیروانی

قیمت ورق شیروانی با توجه به عوامل تعیین کننده در قیمت محصول نهایی در نوسان است . جنس اصلی ورق شیروانی از آهن و فولاد است که بعد از انجام مراحلی تبدیل به ورق گالوانیزه می شود. همین مهمترین عامل در قیمت گذاری این محصول می تواند محسوب شود زیرا قیمت آهن با توجه به قیمت ارز متغیر است. البته عوامل دیگری نیز می تواند در قیمت ورق شیروانی تاثیر گذار باشد. از جمله این عوامل می توان به کیفیت ساخت و نوع کاربری آن اشاره نمود. در بعضی از مواقع مشتری درخواست طرحی خاص دارد که این می تواند به قیمت ورق اضافه کند و یا اینکه مشتری ورق را در متراژهای بالایی درخواست می کند که این عامل شاید در کاهش قیمت نیز تاثیرگذاری داشته باشد.

در نتیجه می تواند گفت که قیمت ورق می تواند به نوع جنس و یا تغییرات خاص مد نظر مشتری و یا میزان تقاضا تاثیرگذار باشد. پس قبل از هر اقدامی باید با کارشناسان ما تماس بگیرید و برآورد اولیه قیمت را دریافت نمایید.

انواع فرم ورق شیروانی

ورق شیروانی انواع مختلفی در فرم های متفاوتی است. شاید همین عامل اندکی مشتریان را سردرگم کند که کدام فرم ورق شیروانی مناسب خانه آن ها است. در برخی از مواقع هدف مشتری فقط برای زیباسازی خانه است که باید ورقی را انتخاب کند تا به زیبایی خانه کمک نماید.

در ادامه به بررسی محبوبترین و مرسوم ترین ورق های شیروانی می پردازیم.

طرح سفال : همانطور که پیشتر نیز گفته شد در گذشته از سفال برای سقف شیروانی استفاده میشد که این کار مزایا و معایب داشت. شاید وجود همین معایب باعث شده است که استقبال از ورق شیروانی بیشتر شود. اما سفال زیبایی و جلوه خاصی را به خانه میدهد به همین منظور ورق شیروانی طرح سفال طرفدار زیادی دارد. طرح سفال جلوه و زیبایی خاصی را به خانه شما می بخشد.

از ویژگی های طرح سفال می توان به این موارد اشاره کرد.

  • قیمت مناسب و زیبایی
  • مقاوت بالا در برابر شرایط بد آب و هوایی
  • پایداری رنگ روی آن در شرایط سخت

طرح کرکره ای : این طرح در واقع اصلی ترین نوع ورق شیروانی است که مورد استفاده قرار می گیرد. طرح کرکره ای کاربردهای زیادی دارد. این خصوصیت باعث می شود که از آن در کاربری های مختلف استفاده شود. از ورق کرکره ای می توان هم به عنوان پوشش سقف ساختمان، و سقف های شیب دار  و هم دور حصار استفاده کرد.

طرح ذوزنقه ای : این محصول شکلی خاص از ورق گالوانیزه است که در آن خم های مربعی شکلی را ایجاد می کنند. این طرح در رنگ های متنوعی تولید می شود که با توجه به نمای ساختمان می توان رنگ مورد نظر را انتخاب کرد. این نوع ورق دارای مقاومت بالایی است که از آن می توان در پوشش سقف های شیبدار، حصارکشی، سوله سازی و بتن ریزی سقف ساختمان و غیره استفاده کرد.

طرح شادولاین : یکی از زیباترین انواع ورق شیروانی ، طرح شادولاین است. طرح شادولاین شبیه ذوزنقه است که در ابتدا بیشتر در ساندویچ پنل مورد استفاده قرار میگرفت. که با توجه به زیبایی این طرح از آن برای سقف شیروانی نیز استفاده می کنند.

مزایای ورق شیروانی

مزایای ورق شیروانی

ورق های شیروانی مزایای خاصی دارند که باعث می شوند زیبایی و استحکام خانه بیشتر شود. در مناطقی که بارندگی بیشتر است باید از سقف شیبدار استفاده شود تا آسیبی به بنای ساختنان وارد نشود استفاده از ورق شیروانی با کیفیت می تواند به خوبی از خانه در برابر بارندگی ها محافظت کند. البته باید نوع ورق بکار رفته براب این از کیفیت خوبی برخوردار باشد تا در دراز مدت مشکلی پیش نیاید.

اما در حال حاضر در خیلی از مناطقی که میزان بارندگی کمتر است نیز از سقف شیروانی برای زیباسازی نمای ساختمان استفاده می کنند که این کار با انتخاب رنگ های مناسب می تواند به بهترین شکل اجرا شود.

معایب ورق های شیروانی

شاید یکی از مهمترین معایب ورق شیروانی عدم استحکام آن ها در هنگام وزش بادهای شدید باشد البته در مناطقی که وزش باد شدید نباشد مشکلی پیش نمی آید. البته برای این منظور هم راهکارهای خاصی را می توان در نظر گفت که تا حدود زیادی می تواند مقاومت ورق را افزایش دهد. نکته ای که می تواند با اهمیت باشد این است که در مناطقی که میزان تابش خورشید زیاد و مستقیم است شاید استفاده از ورق شیروانی کار درستی نباشد چون باعث انتقال گرمای زیاد به خانه میشود.

شما برای اینکه از ورق شیروانی استفاده نمایید باید قبل از هر اقدامی از کارشناسان این کار مشورت بگیرید تا بتوان از هزینه های اضافی جلوگیری کرد. به همین منظور شما می توانید با کارشناسان ما در پوشش سقف پاسارگاد تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را در این خصوص دریافت نمایید.